SVĚTOVÁ METROPOLE BERLÍN

Na světě je jen málo míst, kde se odehrálo tolik dějinných okamžiků a zvratů jako v Berlíně. Celým městem se prolíná historie Evropy, ať už u památníku obětem holokaustu, na Checkpoint Charlie, zachovalém přechodu mezi východní a západní částí města, nebo na Potsdamer Platz, hypermoderním náměstí, kde ještě před lety stála Berlínská zeď a rozbombardované budovy.

Dnes je ale Berlín metropolí, která žije bohatým kulturním životem, dobrými restauracemi, ekologickým přístupem k životu a samozřejmě také mnoha možnostmi nakupování.

Móda

Berlínský týden módy sice zatím nedosahuje vážnosti ani velikosti fashion weeků v Miláně, Londýně, New Yorku nebo v Paříži a za nejmódnější město Německa je považován Hamburg, není ale prestižní módní značky, která by v berlínských obchodech chyběla. Luxusní butiky se rozprostírají podél třídy Kurfürstendamm a v na ni navazující Tauentzienstraße stojí ikonický obchodní dům Kaufhaus des Westens neboli KaDeWe. Berlín však proslul především nezávislou módní scénou, jejímž centrem je butik Darklands a díky obchodu Wood Wood udává trendy ve streetové módě. Výběr z kousků od místních módních návrhářů najdete v concept storu Konk a zajímavý přehled zahraničních jmen nabízí Departmentstore Quartier 206. Vaší pozornosti by neměl uniknout ani Voo Store, který vyznává minimalistický urban styl.

www.departmentstore-quartier206.com,www.darklandsberlin.com, www.kadewe.de, www.vooberlin.com, www.woodwood.dk

Design

Němci si potrpí na pěkné předměty, a tak se v Berlíně odehrává hned několik design weeků, na místních univerzitách studují mladé designérské hvězdy a obchody zde žijí současnou vlnou estetiky. Obchod Andreas Murkudis, pojmenovaný po svém majiteli, je dnes již kultovní záležitostí, na niž se soustředí nejvyhlášenější jména současné scény. Unikátně řešený prostor Bazar Noir nabízí až kurátorskou selekci jednotlivých artdesignových kousků, kdežto v Hallesches Haus naleznete zajímavé dekorativní předměty. Podobně koncipovaný je třeba i Süper Store, naopak Objets Trouves nabízí zajímavý mix vintage předmětů. Krásným příkladem současného života v Berlíně je obchod Paper & Tea, kde naleznete vše, co se týká… opravdu papíru a čaje!

www.andreasmurkudis.com, www.bazar-noir.comwww.hallescheshaus.com, www.paperandtea.com, www.objets-trouves-berlin.de, www.sueper-store.de

Umění

Pokud jste milovníci umění, pak už Berlín důkladně znáte. Je totiž centrem současného umění a jen těžko budete hledat ulici, na níž nestojí alespoň jedna galerie. Do města láká mnoho uměleckých akcí jako Berlin Art Week, Gallery Weekend, Art Berlin Contemporary nebo Positions Berlin, které na ploše celého města představují díla od nových i zavedených jmen.

www.berlinartweek.de, www.gallery-weekend-berlin.dewww.artberlincontemporary.com, www.positions.de