SARDINIE – „KARIBIK“ NA DOSAH

Široké písečné pláže, malé zátoky, skalnaté útesy… Křišťálové mořské vody připomínající ty karibské, k tomu spousta úžasných památek a pohostinní lidé. Vítejte na Sardinii!

Stačí několik hodin jízdy autem nebo chvíle v letadle a ocitnete se na druhém největším italském ostrově. Sardinii se pro její krásy říká Karibik Středomoří. Tento ostrov v Tyrhénském moři ale skutečný Karibik v mnohém předčí – moře je tu dokonce barevnější, tyrkysová voda láká k potápění, její teplota je pro běžného Evropana tak akorát a příjemně osvěžující. Vodu jako tady jinde v Evropě nenajdete.Na Sardinii se nejlépe dostanete z Janova, Livorna a Civitavecchia, cesta trajektem trvá přibližně deset hodin. Letiště se nachází v Cagliari, Olbii a Algheru.

Luxusní přístav
V severní části ostrova je nejoblíbenějším letoviskem luxusní přístav Porto Cervo. Původně zde stála jen malá rybářská vesnička, jež se však postupem času stala jednou z nejvyhledávanějších a nejexkluzivnějších lokalit na ostrově. Přitahuje nejen nádhernými plážemi s bílým pískem, ale také romantickými zátokami, skalisky vyčnívajícími z moře a jedinečnou okolní přírodou. Na vyvýšenině nad městem se tyčí kostelík Stella Maris, jehož autorem je římský architekt Michel Busiri Vici. V kostele je uschován vzácný El Grecův obraz Mater Dolorosa.

Porto Cervo má jeden z nejkrásnějších přístavů Středomoří, v němž kotví luxusní jachty a plachetnice. Zdejším vyhlášeným podnikem je Billionaire Club manažera F1 Flavia Briatoreho, můžete tady potkat Naomi Campbell anebo Heidi Klum, Madonnu, Bruce Springsteena, George Clooneyho, Bruce Willise, Brada Pitta, Denzela Washingtona, Al Pacina, rodinu Beckhamovu, ale také majitele londýnské Chelsea – oligarchu Romana Abramoviče. Právě v Porto Cervo pořádal svoje proslavené večírky Silvio Berlusconi a vznikly tu známé snímky princezny Diany a Dodiho Al-Fayeda pár dnů před jejich smrtí.

Ubytovat se v Porto Cervo znamená mít pořádně naditou peněženku, stojí tu druhý, čtvrtý a šestý nejdražší hotel planety, londýnský obchodní dům Harrods tu otevřel první a zatím jedinou pobočku. A právě tady najdete i hotel pyšnící se největším hotelovým bazénem v Evropě o rozloze 8 500 metrů čtverečních. Hoteloví hosté do něj mohou vstoupit přímo z pokojů. Bazén, respektive bazény jsou navíc v několika úrovních a voda kaskádovitě padá níž a níž…

Doklad dávné historie
Městem mnoha tváří je Alghero s mohutným starobylým opevněním táhnoucím se podél moře. Samotné centrum kdysi královského města má v sobě nepopsatelnou moc a navozuje kromě klidu i obdiv pramenící z všudypřítomného ducha kultury. V Algheru pulzuje život a kromě nespočetného množství kavárniček, restaurací, obchůdků se suvenýry či místními specialitami nabízí i posezení v přístavu a pozorování vlnícího se moře.

Nezapomenutelným zážitkem je cesta po více než 650 schodech vedoucích do jeskyně Grotta di Nettuno pojmenované po legendárním bohu moří. Vchod do Neptunovy jeskyně se nachází asi metr pod úrovní mořské hladiny a vstup je možný jen při klidném moři. Výlet do jeskyně se dá absolvovat také na lodi anebo dvojposchoďovým autobusem z algherského přístavu.

S historií se na Sardinii potkáte skoro na každém kroku. Během dovolené si můžete prohlédnout archeologické památky datované až do roku 1700 před naším letopočtem. Pozůstatky sardinské historie jsou především nuragy – věžové stavby z kamene kuželovitého tvaru. Nejznámější a patrně nejstarší je impozantní nurag Su Nuraxi u Barumini ve vnitrozemí ostrova. Z Cagliari k němu dojedete asi za hodinu. Můžete absolvovat jeho prohlídku s výkladem, ten je ovšem pouze v italštině.

Nuragy nejsou jedinými historickými stavbami na ostrově. Na bizarně homolovitých kopcích najdete po celém vnitrozemí Sardinie hrady a zříceniny skýtající impozantní rozhledy po okolí. Zajímavé jsou římské vykopávky situované na Tharrosu a Noře. Zvláště Nora stojí za vidění. Procházkou mezi antickými sloupy, zbytky chrámů, podlahových mozaik a kolem malého amfiteátru se vrátíte tisíce let do minulosti. Atmosféra tohoto místa je skutečně unikátní, útesy přiléhající k vykopávkám jsou bičovány vlnami, nedaleko se na kopci tyčí kamenná strážní věž.

Na skálu i na green
Sardinie není oblíbená jen díky krásnému moři, pěší turisté i cyklisté často míří do horské oblasti Gennargentu mezi provinciemi Nuoro a Ogliastra i do dalších míst ve vnitrozemí. Pro své oblíbené sporty tu mají velmi dobré podmínky. Vyznavači horolezectví se vydávají do oblasti Cala Gonone, kde jsou pro ně připraveny jištěné skalní cesty.

Světově známá jsou i zdejší golfová hřiště. Patříte-li mezi vyznavače bílého míčku, můžete se těšit, že budete odpalovat uprostřed nádherné přírody s úchvatnými výhledy. Určitě vyzkoušejte Pevero Golf Club Costa Smeralda post avený v roce 1967, jenž leží na pobřeží a od některých jamek je výhled přímo na moře. Jedná se o jedno z nejkrásnějších hřišť na světě, vysoce obtížné, vyžadující přesnou hru (18 jamek – par 72). Oceníte i krásnou klubovnu s terasou, bazénem a výhledem na hřiště.

Náš druhý tip je Is Molas Golf Resort z roku 1975, jehož hřiště je považováno tady ve Středomoří za technicky nejzajímavější (27 jamek – par 72 a 36). Konají se na něm prestižní turnaje, díky blízkosti moře a štítu okolních kopců má jedinečné mikroklima – mírné a příznivé pro hru po celý rok.

Nejkrásnější bydlení
Dny na Sardinii jsou úchvatné. Aby byly takové i noci, vyberte si dobrý hotel. Jedním z nejkrásnějších je pětihvězdičkový Colonna Beach Hotel & Resort. Najdete ho u pláže Cala Granu severně od Porto Cervo, které je vzdálené dva kilometry. Hotel s jednotlivými vilami je postavený ve stylu mediteránské architektury. Nadchne vás tu golfový trenažér, tenisové kurty, čtyři bazény s vodopádem i restaurace s výhledem na moře.

Tři kilometry od centra Porto Cervo, v zelené oblasti svažující se k nádhernému zálivu del Pevero, se nachází další pětihvězdičkový hotel: Colonna Pevero. Pláž Piccolo Pevero je vzdálená jen čtvrt kilometru, pláž Grande Pevero necelý kilometr od hotelu. Když se vám ale nebude chtít k moři, můžete využít pět hotelových bazénů s hydromasážemi, wellness a beauty centrum.

Pecorino a další chutě
Je to zvláštní, ale na Sardinii se snad nesetkáte s jediným případem neochoty zdejších lidí. Naopak, všechny prodavačky v obchodech či stáncích s občerstvením, číšníci v restauracích, policisté, obsluha půjčoven aut, ale i náhodní kolemjdoucí, od nichž potřebujete poradit, vám milerádi vyjdou vstříc, třebaže hovoří jen italsky a k dorozumění musíte často použít posunky a gesta. Buďte ale připraveni na to, že mezi 13. a 19. hodinou tu panuje siesta, během níž fungují jen cukrárny a kavárny. K jídlu v tuhle dobu seženete kromě sladkostí jen hamburgery, hranolky a sendviče. A to nejsou zrovna pokrmy typické pro tuto oblast, na Sardinii můžete ochutnat zajímavější regionální lahůdky.

Další zvláštní skupinou, která se do těchto míst vydává, jsou totiž i gurmáni. Právě tady se z ovčího mléka vyrábí známý tvrdý a chuťově velice výrazný sýr pecorino. Čím je vyzrálejší, tím je slanější a zároveň pikantnější. Má už dva tisíce let starou tradici, je výtečný na těstovinách, mase nebo jen tak přikusovaný k vínu.

Ochutnejte i další místní speciality – grilované skopové, prosciutto, mořské ryby a plody moře všeho druhu, delikátní kravské sýry, zákusky z ricotty a mandlí, výborné víno… Zaručeným lékem na trávení po gastronomických hodech je sladký likér mirto. Sardinie vám zůstane nejen na fotkách, ale i v srdci a na jazyku.