SALZBURGERLAND – ÚCHVATNÁ ROMANTIKA

Na jih od malebného Salzburgu, který proslavil postavou malý, leč talentem velký Wolf­gang Amadeus, se rozkládá SalzburgerLand. Tu oblast známe většinou jen z okének automobilů, když tudy uháníme do Itálie. Vždycky si říkáme: „Sem, přesně sem, musíme jet na dovolenou!“ Jsou tu krásné louky, voňavý vzduch, kopce lákající k procházkám i majestátní horské štíty vyzývající k výšlapům. SalzburgerLand nabízí zimní radovánky, ale i skvělé letní dovolené – pro turisty s jakoukoli kondicí, pro rybáře, ale i věčné romantiky nebo gurmány toužící poznat něco nového. Z dálnice většinou nevidíme staré horské boudy sloužící dnes opět turistům, kde vám nabídnou romantické přístřeší i pro tuto oblast typický sýr. Opravdu fantastický ochutnáte, když navštívíte chatu Loseggalm. Na zdejších pastvinách je pro vás připraveno přes sto padesát chalup, na nichž můžete strávit dovolenou. Pohodlně se k nim dostanete po turistických trasách nebo lanovkami.

Pokud se během dovolené neobejdete bez luxusu, můžete strávit krásné chvíle v některém z wellness hotelů  – lázně Gaisten, Bad Vigaun nebo Tauern Spa v Kaprunu z vás udělají zdravějšího člověka. I tam vás to potáhne ven – do panenské přírody. Jeden takový typický výlet popsal Američan Stephen Micklethwaite, který žije v Salzburgu dva roky: „S kamarádem jsme se vydali na výšlap na Alm, horskou chatu uprostřed horských pastvin. Rychle nás pohltil hustý panenský les. První úsek túry podél zurčícího potoka, který uprostřed pěstěných luk končil svou dlouhou pouť od vrcholků hor pokrytých ledem, byl pravým opakem toho, co našim nohám nachystala část následující. Prudká cesta začala stoupat vzhůru a z procházky se rychle stal nefalšovaný výšlap. Jako bychom potřebovali připomenutí, že se nacházíme v samém srdci Salzburských Alp!

Konečně začaly stromy řídnout do podoby osamělých borovic a shluků modřínů, než se vytratily úplně. A jako rozhrnutím opony rozprostřela se před námi idylická krajina dychtivě hltající paprsky odpoledního slunce: blyštivé vrcholky a ohromující skalnatá úbočí v dáli, svěží pastviny všude kolem nás… A přímo před námi chata! Ucítili jsme vůni letitých trámů, jež ochraňovaly před rozmary počasí generace pastevců a dojiček, zaslechli jsme nadšené hovory turistů sdělujících si svá dobrodružství a dětí, které přišly na to, že příroda je vlastně ‚dost dobrá‘.

Poctěni lavicí na privilegovaném místě u jižní stěny chaty objednali jsme si jaus’n. Představte si prkénko zarovnané domácí slaninou a šunkou, sýry dozrálými k dokonalosti, s tmavým chlebem ještě teplým z pece a štědrou hroudou másla! Poté, co jsme doznívající chuť jídla pozdvihli do majestátních výšin sklenkou borovičky, jsem se zhluboka nadechl, natáhl si nohy a vychutnávaje si harmonii tohoto rajského kouta jsem si pomyslel: Naprosto úchvatné!“

www.salzburgerland.com