MAURICIUS – PERLA INDICKÉHO OCEÁNU

Pokud byste měli na mapě ukázat prstem na Mauricius, možná budete tápat. Ti zcestovalejší ale vědí, že se jedná o ostrov uprostřed Indického oceánu, vyhledávaný jako místo pro idylickou dovolenou.

Sladký ostrov

První, co nás při cestě z letiště upoutalo, byla cukrová třtina. Mraky vysoké zelené cukrové třtiny, z níž jsme zanedlouho měli možnost ochutnat skvělý rum, včetně místní speciality, kdy jsou do lahví přidávány celé lusky vanilky! Na každém kroku jsme se setkávali s něčím, co souvisí se zpracováním třtiny – vždyť třtinová pole zabírají celou půlku plochy ostrova a přes devadesát procent veškeré zemědělské půdy.

Další dojem – modrý ostrov! I když hýří všemi možnými barvami, modrá vždy mezi nimi převládá, ať už jde o moře, tyrkysové laguny kolem ostrova či oblohu. Ostatně modrá je i jedna z nejslavnějších známek světa, modrý mauritius, jenž je k vidění v muzeu v Port Louis. S modrou kontrastuje pronikavě bílá barva písku úžasných pláží s velmi pozvolným vstupem do moře a oba odstíny vhodně doplňují zelené palmy, kaktusy, fíkusy, ibišky a stovky nejrůznějších stromů a rostlin.

Červený a modrý

Do hlavního města a nejdůležitějšího přístavu Port Louis je to z Pamplemousses pouhých patnáct kilometrů. Vyjeli jsme si nejprve k pevnosti Fort Adelaide z 19. století, odkud jsme měli město jako na dlani. Překvapil nás komplex výškových budov, v nichž sídlí převážně banky, ale i nákupní centra, restaurace či hotely. Vyhledávaným místem je tržnice, kde se dá koupit prakticky vše počínaje exotickým ovocem a zeleninou až po nejrůznější koření. Odsud jsme se vypravili po promenádě lemované palmami do nevelké budovy muzea Blue Penny, v níž se nalézají dvě nejslavnější známky světa – modrý a červený mauritius. Vystaveny jsou ve ztemněné komoře, kde se světlo kvůli zachování barev rozsvěcí na pár minut pouze dvakrát za hodinu.

Luxus pro nejnáročnější

Za poslední léta vyrostly na ostrově nové hotely, jakým je například Heritage Resorts. Jsou v harmonii s místní přírodou:  nepřevyšují palmové háje a nenarušují ráz krajiny. Další tip se jmenuje Le Prince Maurice. Jde o šestihvězdičkový hotel, jenž byl v roce 2007 vyhlášen nejlepším hotelem v Indickém oceánu, dostane vás naprosto excelentní kuchyni. Le Prince Maurice je vlajkovou lodí hotelového řetězce Constance Hotels, který má po dvou hotelích kromě Mauricia také na Seychelách a Maledivách a jeden na Madagaskaru. A právě v druhém mauricijském hotelu Bella Mare se každoročně koná kulinářský festival na počest Bernarda Loiseaua, geniálního burgundského šéfkuchaře, který si před dvanácti lety raději vzal život, než by snesl pomyšlení, že by ze svých tří hvězdiček v gurmánském průvodci Michelin měl o jednu přijít. Festivalu nesoucího jeho jméno se vždy účastní šest špičkových evropských šéfkuchařů spolu s těmi domorodými z řetězce Constance Hotels.

Ráj pro milovníky golfu

Mauricius čím dál víc přitahuje i hráče golfu, kteří zde nacházejí špičkové resorty. Vévodí jim rezidenční golfový areál Villas Valriche pyšnící se mezinárodním oceněním International Property Awards za Nejlepší golfový projekt a Nejbezpečnější domov v Africe či umístěním v TOP 10 nejluxusnějších developerských projektů světa. Co může být pro golfového hráče lepšího než přímo v takovém exotickém resortu vlastnit jednu z překrásných vil, a to hned v těsném sousedství mistrovského osmnáctijamkového hřiště Heritage Golf Club, které se podle prestižní ankety CNN umístilo v TOP 10 nejlepších golfových hřišť Afriky? Nabídka luxusních vil je široká. Zájemci si můžou vybírat z různých velikostí a typů, které se rozprostírají na velkorysých pozemcích s vlastním bazénem a velkou vyhlídkovou terasou se záplavou exotické zeleně a s úchvatnými výhledy na skvěle tvarované jamky a okolní malebnou krajinu s Indickým oceánem v pozadí.

Romantická svatba

Z České republiky můžete letět na Mau­ricius s Emirates s mezipřistáním v Dubaji anebo s Air Mauritius přímo z Paříže, Frankfurtu či Mnichova. Vyzkoušejte ces­tovku Rudolf Reisen, má skvělé ceny a nabízí ubytování v nejlepších hotelech na ostrově. Na Mauricius míří každoročně stovky párů dychtící si zrovna tady říci ono zavazující „ano“. Svatební obřad může probíhat ve vyzdobeném altánku na hotelové zahradě, v luxusním hotelovém salonku, na pláži, pod palmami, ve vodě… Pokud je to pro vás přece jen nezvyklé, pak co takhle svatební cesta? Vydáte-li se na ni nejpozději šest měsíců po uzavření manželství, poskytne vám většina hotelů velké slevy a bude vás rozmazlovat a hýčkat, abyste na své líbánky nikdy nezapomněli a na ostrov se znovu vraceli.