BOŽSKÝ ANGKOR – SKVOST JIHOVÝCHODNÍ ASIE

Kambodža, ještě před pár lety zapovězená země zpustošená nejdříve komunistickými Rudými Khmery a následně občanskou válkou, je dnes objevována turisty z celého světa. Cílem prakticky každého, kdo do Kambodže zavítá, je soubor chrámů Angkor Wat představující největší náboženskou stavbu světa, na níž ve 12. století pracovalo tři sta tisíc dělníků a šest tisíc slonů. Je poměrně snadno dostupná, jen několik kilometrů od ní bylo u města Siem Reap vybudováno mezinárodní letiště, a tak většina zahraničních turistů letí rovnou sem.

Kambodžské Las Vegas
Pokud si chcete užít skutečný luxus, pak to pravé místo pro vás v Siem Reap je Grand hotel d’Angkor. Byl postavený již v roce 1929, avšak jeho noví majitelé dělají vše pro to, aby mu navrátili ztracený lesk a zařadili ho zpět do rodiny nejlepších světových hotelů. Pokoje i apartmány jsou zařízeny stylově a v nejvyšším standardu. Pro ještě náročnější hosty jsou k dispozici Vila Uma a Vila Kama, z nichž každá má čtyři pokoje, verandu s výhledem na bazén a vlastní vinný sklípek.

Siem Reap je zásluhou nedalekého chrámového komplexu Angkor Wat, kterým projdou dva miliony turistů ročně, nejnavštěvovanějším místem v Kambodži. Město nemá se zbytkem země nic společného, neustále v něm přibývají nové bary, restaurace, banky a hotely, i ty pětihvězdičkové, kde noc vyjde až na tři tisíce dolarů. Je to takové asijské Las Vegas, kam za zábavou přilétají mladí Američané, Australané a Evropané, zejména Rusové.

Chrámy skryté v džungli
Do Angkor Wat vyrazte hned druhý den časně ráno (pořídíte krásné záběry s východem slunce) s řidičem tuk-tuku nebo automobilu, který vás bude po komplexu vozit celý den. Desítky chrámů, jež sloužily králům Khmerské říše, platí za symbol země a jsou zobrazené i na státní vlajce. Jakoby ztracené v džungli rozkládá se kdysi velkolepé město, jehož chrámy nebyly stavěny jako obydlí, ale jako sídla pro bohy. V 15. století jeho slávu na čtyři sta let pohřbil vpád Thajců, kteří město dobyli, a potupený královský dvůr se přestěhoval do Phnompenhu, přičemž velkolepé milionové město nechal napospas džungli a času. Svatyně a paláce s bohatě zdobenými galeriemi, sochami a dokonale provedenými reliéfy netknutě odpočívaly až do konce 18. století, kdy byly objeveny. Tisíc let starý chrámový komplex okouzlující atmosférou vznešenosti a tajemna je od roku 1992 na seznamu památek UNESCO.

Jeden den nestačí
Za čtyřicet dolarů si u vchodu kupte vstupenku platnou tři dny, jeden vám totiž nebude stačit! S řidičem se dostanete až k Angkor Wat, jehož věž oproti základně chrámu dosahuje výšky 213 metrů. Jedním z největších a nejzachovalejších chrámů je Preah Khan, zajímavý je rovněž Ta Keo, do něhož při stavbě uhodil blesk. Bylo to považováno za špatné znamení, a tak zůstal nedostavěný. Známý po celém světě je chrám Ta Prom ponechaný ve stavu, ve kterém ho objevili francouzští archeologové. Najdete tu i gigantické stromy s obrovitými kořeny – šest mohutných kořenů patří k nejčastěji foceným místům v Angkoru. A ještě něčím je tento chrám zajímavý: zahrál si v kultovním filmu Tomb Raider s Angelinou Jolie. Možná si vzpomenete na scénu, kdy si Angelina utrhne jasmínový kvítek, načež se propadne do nitra tajemné stavby.
Nejlepším místem pro přílet z Evropy je Bangkok a pak letecký nebo pozemní přesun do Kambodže.

Ubytujte se v Grand hotelu d’Angkor nebo ve čtyř- a pětihvězdách, například v Shinta Mani Club.

Navštivte vyhlášené restaurace jako Funky Buddha, Angkor What, Dead Fish či Red Piano a v PhnomPenhu Fu Lu Zu a Do Forni. Tradičním a nejznámějším khmerským jídlem je amok, rybí nebo jiné maso v kokosovém mléku podávané s rýží. Žízeň nejlépe zaženete místními pivy Angkor nebo Anchor.

Udělejte si výlet do PhnomPenhu, vydejte se tam expresní klimatizovanou lodí po jezeře a řece TonléSap. Cesta, při níž hodně uvidíte, trvá pět hodin.

Nejoblíbenější plážové místo je přístavní městečko Sihanoukville, kam se dostanete z PhnomPenhu nejlépe taxíkem. Nejkrásnější pláže jsou Sokha a Ochheuteal.

Na své si přijdou i golfisté: nejstarším hřištěm je Phokeethra Country Club, na němž se hraje Cambodian Open, jeden z turnajů Asian Tour. Nejlepší a nejkrásnější hřiště je pak Angkor Golf Resort.